دسته‌بندی نشده

آیا شستن ماسک صحیح است؟ خطر انتقال ویروس را جدی بگیرید

یکی از سوالاتی که در بحبوحه ویروس کرونا ممکن است در ذهن همه ما وجود داشته باشد، قابلیت شستن ماسک است. حتما برای شما هم پیش آمده که در بعضی منابع نه چندان موثق، طرز صحیح شستن ماسک را هم دیده باشید. بهرحال در مطلب امروز، می‌خواهیم ببینیم اصلا این ادعا تا چه حد درست یا نادرست است پس با ما همراه باشید.

آیا شستن ماسک صحیح است؟ خطر انتقال ویروس را جدی بگیرید

شستن ماسک جراحی اثربخشی آن را از بین می‌برد

به گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، ماسک‌های جراحی کاملا یک‌بار مصرف هستند و بعد از یک بار استفاده، طبق دستورالعمل‌های خاص باید دور انداخته شوند. شستن ماسک باعث می‌شود بافت آن به هم بریزد، منافذ آن دچار تغییر شود و در نتیجه منافذ از هم فاصله پیدا کنند. که این مسئله، امکان انتقال ویروس را تا حد بسیاری افزایش می‌دهد.

در نتیجه شستن ماسک جراحی، با هرگونه روشی، از قبیل شستن ماسک با آب جوش و یا مواد شوینده ممنوع اعلام شده است.

آیا ماسک N95 قابلیت ضدعفونی کردن دارد؟

ماسک N95 یکی از مناسب‌ترین ماسک‌های موجود در بازار است که به خصوص برای کادر درمان و استفاده در اماکن شلوغ بسیار توصیه می‌شود. این نوع ماسک، عمر مفید بیشتری (تا 8 ساعت) نسبت به ماسک‌های دیگر دارد، اما باز هم مانند دیگر ماسک‌ها یکبار مصرف است.

سوال خیلی از افراد این است که آیا ماسک N95 قابلیت شست و شو دارد یا خیر؟

البته که در این مورد هم پاسخ خیر است. ماسک N95 قابلیت شست و شو ندارد. حتی بعضی افراد این نوع ماسک‌ها را با الکل و یا مواد دیگر ضدعفونی می‌کنند که بسیار اشتباه است و کارایی ماسک را تا حد زیادی از بین می‌برد.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، ماسک N95 فقط تحت شرایط خاص و برای کادر درمان قابل ضدعفونی است. روش‌های شیمیایی که فقط در دسترس مراکز پزشکی خاص است.

این روش‌ها شامل زیر هستند:

  • پراکسید هیدروژن بخار: در این روش که مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) هم هست، گاز پراکسید از درون ماسک عبور می‌کند و بدون آسیب به بافت پارچه، عمل ضدعفونی انجام می‌شود.
  • تابش نور فرابنفش (UV): در این روش، با تابش نور فرابنفش به ماسک N95 می‌توان آن را ضدعفونی کرد، گرچه کارکرد آن هم تضمینی نیست و علاوه بر این، به دلیل مضرات اشعه فرابنفش از این روش کمتر استفاده می‌شود.

همانطور که مشاهده کردید. هیچ‌کدام از روش‌های بالا قابل استفاده عموم نیست. در نتیجه هم‌چنان ماسکتان را فقط یک بار استفاده کنید و از هیچ روشی برای ضدعفونی کردن آن استفاده نکنید.

تنها ماسک قابل شست و شو؛ ماسک پارچه‌ای خانگی

در میان انواع ماسک، تنها ماسک‌هایی که یک‌بار مصرف نیستند و قابلیت شست و شو دارند ماسک‌های پارچه‌ای خانگی هستند. اگرچه به دلیل کارایی ضعیف، توصیه می‌شود که از این نوع ماسک استفاده نکنید، اما در صورت استفاده، حتما بعد از هر بار استفاده آن را تمیز بشویید.

طرز صحیح شستن ماسک پارچه ای

اگر از ماسک پارچه‌ای استفاده می‌کنید، سعی کنید یکی دیگر هم همراه خودتان داشته باشید تا در صورت مرطوب یا آلوده شدن آن را تعویض کنید. (به هیچ عنوان به قسمت رویی ماسک دست نزنید و آن را از قسمت کش پشت سرتان در بیاورید)

  • شستن ماسک پارچه ‌ای با ماشین لباسشویی: در این حالت، می‌توانید ماسکتان را همراه بقیه لباس‌ها در ماشین لباسشویی بیندازید. می‌توانید از همان پودر یا مایعی که همیشه استفاده می‌کنید استفاده کنید.
  • شستن ماسک پارچه ای با دست: مقداری مایع یا پودر روی ماسک بریزید و با آب گرم (حداقل 60 درجه) ، به مدت 20 ثانیه ماسکتان را بشویید. بعد از 20 تا 30 ثانیه می‌توانید آن را آبکشی کنید.
  • خشک کردن ماسک پارچه ای: در نهایت می‌توانید ماسک را همراه بقیه لباس‌ها، در خشک‌کن ماشین لباسشویی و یا در صورت امکان، در معرض نور مستقیم آفتاب خشک کنید.

سخن آخر

استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و ضدعفونی کردن دست‌ها مهم‌ترین راهکارهای مقابله با ویروس کرونا است. از گوش کردن به شایعات پرهیز کنید و برای هرگونه اطلاعات بیشتر، منابع علمی را دنبال کنید.

منابع:

وب سایت کنترل پیشگیری از بیماری‌ها (CDC): https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/how-to-wash-cloth-face-coverings.html#:~:text=Wash%20your%20mask%20with%20tap,to%20remove%20detergent%20or%20soap.

سازمان جهانی بهداشت: https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/risk-comms-updates/update-30-use-of-masks.pdf?sfvrsn=eeb24c14_2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *